Pikkuhiljaa voi ehkä alkaa uskoa, että kesää kohti mennään, kun nastarenkaat on uskaltanut jo vaihtaa.
Myös vaalit on käyty. Äänestysprosentissa tapahtui kuntavaaleissa jälleen laskua. Virroilta saatiin kuitenkin kunnanvaltuuston yhdeksän uutta kasvoa, joista osa on toiminut aiemminkin valtuutettuna. Aluevaaleissa puolestaan virtolaiset olivat aktivoituneet edelliskertaan nähden hienosti.
Huomiota herättää myös se, miten aluevaaleissa Pirkanmaan hyvinvointialueella mitätöityjä ääniä on yli 9 000, Virtain osalta summa oli 63 ja kuntavaalien osalta luku oli 29.
Harmittavan moni kokee, ettei oman äänen antamisella ole merkitystä tai asiat eivät kiinnosta. Kuinka saada äänestäminen houkuttelevammaksi tai vaikkapa kunnan asioista kiinnostumaan. Siinä riittänee työsarkaa.
Hyvää pääsiäisen aikaa kaikille lukijoille!
Riikka Tallila