JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Miltä tuntuu olla lähimmäinen?

En­si sun­nun­tai­na van­han tes­ta­men­tin teks­tis­sä on pät­kä Ruu­tin ta­ri­nas­ta. Raa­ma­tus­sa on vain kak­si kir­jaa, jot­ka on ni­met­ty kir­jan nais­puo­li­sen pää­hen­ki­lön mu­kaan. Toi­nen oli Is­ra­e­lin kan­saan kuu­lu­va Es­ter, mut­ta Ruut oli mo­a­bi­lai­nen nai­nen. Ruu­tin kir­jas­sa on vain nel­jä lu­kua, mut­ta se on sil­ti tär­keä osa Is­ra­e­lin kan­san his­to­ri­aa.

Noo­mi ja Eli­me­lek oli­vat läh­te­neet Bet­le­he­mis­tä nä­län­hä­tää pa­koon ja aset­tu­neet per­hei­neen Mo­a­biin asu­maan. Po­jat ot­ti­vat kum­pi­kin vai­mon Mo­a­bis­ta. Ruut oli toi­nen näis­tä maa­han­muut­ta­ja­poi­kien puo­li­sois­ta.

On­ni ei ol­lut myö­tä. Isä Eli­me­lek kuo­li, ja 10 vuot­ta myö­hem­min mo­lem­mat po­jat. Noo­mi jäi les­kek­si ja lap­set­to­mak­si. Las­ten­lap­si­a­kaan ei ol­lut siu­naan­tu­nut. Jäi vain kak­si mi­ni­ää, les­kiä he­kin. Noo­mi päät­ti pa­la­ta ko­tiin Bet­le­he­miin. Mi­ni­öi­tään hän ke­hot­ti jää­mään Mo­a­biin ja et­si­mään uu­det puo­li­sot.

Kau­an it­ket­ty­ään Or­pa tot­te­li. Mut­ta Ruut sa­noi ano­pil­leen sa­nat, jot­ka sai­vat hä­net hil­jai­sek­si. ”Min­ne sinä me­net, sin­ne me­nen mi­nä­kin. Si­nun kan­sa­si on mi­nun kan­sa­ni ja si­nun Ju­ma­la­si on mi­nun Ju­ma­la­ni”.

Ruu­tin päät­tä­väi­syys he­rät­ti mi­nus­sa pal­jon ky­sy­myk­siä. Mi­ten hyvä anop­pi Noo­mi oli­kaan, kun mi­ni­ät ei­vät oli­si ha­lun­neet hä­nes­tä luo­pua. Ei vaik­ka puo­li­soi­ta ei enää ol­lut. Ja mi­ten toi­sen­lais­ta oli ol­lut elää is­ra­e­li­lais­ten per­hees­sä, jos­sa ru­koil­tiin yh­tä ai­no­aa elä­vää Ju­ma­laa? Ruut oli täs­sä per­hees­sä saa­nut ko­kea jo­tain sel­lais­ta, mitä ei lap­suu­den ko­dis­sa ja us­kon­non har­joit­ta­mi­ses­sa ol­lut. Se jo­kin oli niin tär­ke­ää, et­tei Ruut ha­lun­nut sii­tä luo­pua.

Ruut ym­mär­si myös, et­tä Noo­mi oli nyt täs­sä maa­il­mas­sa ihan yk­sin. Hän ra­kas­ti anop­pi­aan niin pal­jon, et­tei suos­tu­nut jät­tä­mään tätä pär­jää­män yk­sin. Hän pis­ti pe­liin koko elä­män­sä tä­män lä­him­mäi­sen­sä puo­les­ta. Täs­tä krii­sis­tä, les­key­des­tä ja tyh­jän pääl­le jou­tu­mi­ses­ta sel­vi­tään yh­des­sä.

Noo­mi ajat­te­li hän­kin mi­ni­öi­den­sä pa­ras­ta. Ajat­te­li et­tei hä­nel­lä, van­hal­la nai­sel­la ole enää mi­tään vä­liä, mut­ta nuo nuo­ret an­sait­se­vat vie­lä toi­sen mah­dol­li­suu­den. Kun Ruut va­kuut­ti py­sy­vän­sä hä­nen vie­rel­lään, Noo­mi sai tun­tea it­sen­sä tär­ke­äk­si ja ra­kas­te­tuk­si. Se oli odot­ta­ma­ton suu­ri lä­him­mäi­sen­rak­kau­den osoi­tus. Noo­mi myös ot­ti tä­män avun vas­taan, ei­kä enää jan­kut­ta­nut asi­as­ta Ruu­til­le. He al­koi­vat val­mis­tel­la mat­kaa ja läh­ti­vät koh­ti Bet­le­he­miä.

”Kai­ken min­kä tah­dot­te ih­mis­ten te­ke­vän teil­le, teh­kää te heil­le.” Vii­me kä­des­sä lä­him­mäi­syys on sitä, et­tä ei hyl­kää ih­mis­tä hä­däs­sä. Sinä olet sen ar­voi­nen, et­tä si­nua pi­tää aut­taa. Noo­min ja Ruu­tin koh­dal­la lä­him­mäi­syyt­tä lei­ma­si myös lä­hei­syys ih­mis­suh­tee­na. Mut­ta mil­tä mah­taa tun­tua lä­him­mäi­sen hyvä teko sil­loin, kun te­ki­jä on täy­sin tun­te­ma­ton? Tai hen­ki­lö, joka ei kuu­lu ys­tä­vä­pii­riin? Yl­lät­tä­vää ja odot­ta­ma­ton­ta. Häm­men­tä­vää ja an­sait­se­ma­ton­ta.

En­tä mil­tä tun­tuu aut­taa tun­te­ma­ton­ta. Tai ih­mis­tä jos­ta ei var­si­nai­ses­ti pidä? Tun­tuu­ko, et­tä ha­lu­ai­si kä­vel­lä ohi ja aja­tel­la, et­tä joku muu sit­ten aut­taa.

Sii­nä on ky­sy­mys ih­mi­sar­vos­ta: Kuka olet­kin, olet ih­mi­nen ja an­sait­set tul­la au­te­tuk­si. Jee­sus an­toi tä­hän hy­vän oh­je­nuo­ran: Kai­ken min­kä olet­te teh­neet yh­del­le näis­tä vä­him­mis­tä vel­jis­tä­ni, sen te olet­te teh­neet mi­nul­le. Vaik­ka joku on täy­sin tun­te­ma­ton, Jee­sus tun­tee hä­net ja hän on Jee­suk­sel­le tär­keä.

Tun­te­mat­to­man apu voi eri­tyi­ses­ti tun­tua Ju­ma­lan lä­het­tä­mäl­tä avul­ta. Se on odot­ta­ma­ton vas­taus ru­kouk­seen, jota ei edes us­ko­nut ke­nen­kään kuu­le­van.

Sei­ja Laak­so­nen

Vir­tain seu­ra­kun­ta

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
1.4. 10:45

Jatkoon menevien tehtävä yhteistyötä

Uutiset
2.4. 11:00

Eläkepäiviin kuuluvat hitaat aamut, sauna ja klapisavotta

Uutiset
1.4. 12:11

KesäVirratSoi tarjoaa monta kaikille avointa konserttia

Uutiset
1.4. 16:44

Meidän Perinnekylälle oma hankepäällikkö

Uutiset
2.4. 05:47

Sanna Järvensivu Marttisen johtajan virkaan

Lukijalta
2.4. 10:09

Mielipide | Pidetään kuntaomisteiset yhtiöt kunnan omissa käsissä

Lukijalta
1.4. 16:41

Mielipide | Hyvinvointi syntyy kohtaamisista – ei kaukaisista hoitojonoista

Lukijalta
1.4. 12:06

 Mielipide | Teemani alue- ja kuntavaaleihin 2025

Lukijalta
1.4. 18:55

Mielipide | Empaattista päätöksentekoa yli kuntarajojen

Lukijalta
1.4. 10:24

Mielipide | Kaupungin metsien hoidosta

Palstat
27.3. 11:02

Virtain lukion 2.-luokkalaisten ERASMUS+ matkan kuvia ja tunnelmia

Uutiset
29.3. 03:00

Hyviä palveluita ollaan romuttamassa?

Uutiset
30.3. 10:00

Onko Virroilla suuria petolintuja?

Uutiset
1.4. 10:45

Jatkoon menevien tehtävä yhteistyötä

Uutiset
2.4. 11:00

Eläkepäiviin kuuluvat hitaat aamut, sauna ja klapisavotta

Uutiset
28.3. 10:57

Omat kuppikunnat ja omat jutut

Uutiset
31.3. 13:13

Kirjastopedagogi innostaa lapsia ja nuoria lukemaan

Uutiset
26.3. 16:19

Siltatyöt Pirkanmaalla vuonna 2025

Uutiset
1.4. 12:11

KesäVirratSoi tarjoaa monta kaikille avointa konserttia

Lukijalta
31.3. 06:33

Mielipide | Kohti kunta- ja aluevaaleja

Uutiset
21.3. 11:45

Rajaniemi sai uuden omistajan 51 vuoden jälkeen

Uutiset
5.3. 13:06

Virroilla 68 kuntavaa­lieh­dokasta

Teemat
18.3. 09:00

Bemarin ulkokuori ei paljasta konehuoneen tehoja

Uutiset
11.3. 11:17

Nuoria pitäisi saada mukaan päätöksentekoon

Pääkirjoitus
12.3. 11:20

Tutustu Sanomien vaalikoneeseen!

Uutiset
24.3. 11:44

Alun hankaluudet voitettiin iloisella asenteella

Uutiset
20.3. 07:19

KesäVirratSoi-musiikkijuhlan uudet tuulet

Uutiset
4.3. 15:23

Sanomat avaa vaalikoneen Virtain kuntavaa­lieh­dok­kaille

Uutiset
25.3. 16:46

Etäkou­lu­pal­veluita ja uimahalli?

Teemat
18.3. 15:00

Virtolaisvoimia Kaanaan moottoriradalla

Näytä lisää