Sisä-Suomen poliisilaitoksen partiot valvoivat tehostetusti raskasta liikennettä 48 tuntia kestäneessä valvontaiskussa 3.–5. helmikuuta 2025. Valvontaa kohdennettiin tavaraliikenteen osalta erityisesti ajo- ja lepoaikojen noudattamiseen, kuorman varmistamiseen, ajoneuvojen kuntoon sekä ylikuormiin. Valvontaa tehtiin laaja-alaisesti niin Pirkanmaalla kuin Keski-Suomessa.
Valvontajakson aikana poliisi tarkasti yhteensä 160 raskasta ajoneuvoa, joista 151 oli kotimaista ja 9 ulkomaista. Valvontaan käytettiin työaikaa yhteensä 568 tuntia.
– Poliisi määräsi kuljettajille seuraamuksia, eli huomautuksia, liikennevirhemaksuja ja sakkoja yhteensä noin 50 kappaletta. Seuraamukset liittyivät pääsääntöisesti vaarallisten aineiden kuljetuksiin, ajo- ja lepoaikoihin, kuorman varmistamiseen, ajoneuvon epäkuntoisuuteen ja ajo-oikeuden puuttumiseen. Tämän lisäksi poliisi teki valvonnassa ulkomaalaisille maassa olon edellytysten tarkastuksia, toteaa komisario Tomi Koponen.
Lisäksi valvonnan yhteydessä löytyi yksi etsintäkuulutettu sekä kaksi epäiltyä rattijuoppoa, jotka olivat liikkeellä henkilöautolla.
– Huomautettavaa oli tarkastusten määrään nähden paljon. Valvonnalle on tarvetta, ja teemme sitä säännöllisesti, sanoo Koponen.