JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Vertaistukea monikko­van­hemmille jo 30 vuotta

Kak­sos­ten päi­vä 2.2. käyn­nis­tää Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:n 30-vuo­tis­juh­la­vuo­den.

Vuo­den 2025 Kak­sos­ten päi­vän ja juh­la­vuo­den tee­ma on Voi­maa ver­tai­suu­des­ta. Kak­sos­ten saa­mi­nen on kuin lot­to­voit­to. Ti­lan­net­ta ei ym­mär­rä ku­kaan niin hy­vin kuin toi­nen sa­man ko­ke­nut van­hem­pi. Mo­nel­le mo­nik­ko­van­hem­mal­le ver­tais­tu­ki on ol­lut elin­tär­ke­ää, eri­tyi­ses­ti vau­va­vuo­den haas­teis­sa tai tup­la­taa­pe­roi­den uh­mas­sa.

Kun per­he kuu­lee odot­ta­van­sa yh­den lap­sen si­jaan kah­ta tai use­am­paa las­ta, muut­tu­vat aja­tuk­set tu­le­vai­suu­des­ta ker­ta­hei­tol­la. Täs­sä ti­lan­tees­sa tu­lee tar­ve ot­taa sel­vää kai­kes­ta, mikä liit­tyy eri­tyis­laa­tui­seen ras­kau­teen, syn­ny­tyk­seen tai tu­le­vaan ar­keen. Vas­tauk­set mie­les­sä pyö­ri­viin ky­sy­myk­siin ei­vät ai­na löy­dy neu­vo­las­ta tai lää­kä­rin vas­taa­no­tol­ta, vaan tie­toa ja tu­kea saa toi­sel­ta vas­taa­vas­sa elä­män­ti­lan­tees­sa ole­val­ta.

– Mo­nik­ko­van­hem­mat ovat kaut­ta ai­kain ha­keu­tu­neet tois­ten­sa jut­tu­sil­le, kos­ka miel­tä as­kar­rut­ta­via ky­sy­myk­siä voi ol­la pal­jon, mut­ta vas­tauk­sia tar­jol­la vä­hän. Myös ko­ke­mus­ten ja­ka­mi­nen ja tuen an­ta­mi­nen on mo­nel­le tär­ke­ää, ker­too Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:n va­paa­eh­tois­toi­min­nan koor­di­naat­to­ri An­ne­li Hal­me.

Kak­sos­ten päi­vää vie­te­tään alu­eel­li­sis­sa mo­nik­ko­per­heyh­dis­tyk­sis­sä eri­lai­sin per­he­ta­pah­tu­min. Ko­ke­mus­ten ja vink­kien ja­ka­mi­nen on vah­vas­ti läs­nä per­hei­den koh­taa­mi­sis­sa.

– Voi­maa ver­tai­suu­des­ta ku­vaa hy­vin mo­nik­ko­per­heyh­dis­tys­toi­min­nan sy­vin­tä ole­mus­ta. Toi­sil­leen tun­te­mat­to­mat pää­se­vät hel­pos­ti sa­mal­le aal­to­pi­tuu­del­le ja jut­tu al­kaa luis­taa. Yh­dis­tys­ten ta­pah­tu­mis­sa on hyvä yh­teis­hen­ki ja moni ko­kee vah­vas­ti kuu­lu­van­sa juu­ri tä­hän po­ruk­kaan, to­te­aa Hal­me, joka on it­se­kin kak­sos­ten äi­ti.

Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry tuo tänä vuon­na toi­min­taan­sa mu­kaan uu­te­na ko­kei­lu­na etä­ver­tais­lu­en­to­ja ja etä­ryh­mä­toi­min­taa. Uu­sia val­ta­kun­nal­li­sia toi­min­to­ja käyn­nis­te­tään, vaik­ka sote-jär­jes­tö­jen ra­hoi­tuk­seen koh­dis­tuu leik­kau­suh­kia.

Yhdistysten ja perheiden tukena

Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry pe­rus­tet­tiin vuon­na 1995 koor­di­noi­maan jä­sen­ten­sä eli mo­nik­ko­per­heyh­dis­tys­ten ver­tais­toi­min­taa, aja­maan val­ta­kun­nal­li­ses­ti mo­nik­ko­per­hei­den yh­den­ver­tais­ta huo­mi­oi­mis­ta sekä tuot­ta­maan tie­to­ma­te­ri­aa­lia mo­nik­kou­des­ta.

– Olem­me ai­nut val­ta­kun­nal­li­nen taho, joka kes­kit­tyy juu­ri mo­nik­ko­per­hei­den eri­tyis­ten tar­pei­den esiin­tuo­mi­seen. Sen avul­la päät­tä­jät ovat tie­toi­sem­pia sii­tä, mi­ten täl­lai­nen poik­keuk­sel­li­nen per­he­ti­lan­ne tu­li­si huo­mi­oi­da lain­sää­dän­nös­sä ja mo­nik­ko­per­hei­den hy­vin­voin­nin tu­ke­mi­ses­sa, Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:n toi­min­nan­joh­ta­ja Ul­la Kum­pu­la to­te­aa.

Jär­jes­tön juh­la­vuot­ta var­jos­taa epä­var­muus sote-jär­jes­tö­jen avus­tus­ten tu­le­vai­suu­des­ta. Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry ja­kaa huo­len eri­tyi­ses­ti sii­tä, mi­ten tu­le­vai­suu­des­sa tur­va­taan pie­niä eri­tyis­ryh­miä edus­ta­vien jär­jes­tö­jen työ. Vaik­ka va­paa­eh­tois­työn roo­li jär­jes­tös­sä on – ku­ten yleen­sä sote-jär­jes­töis­sä – mer­kit­tä­vä, niin pe­ru­sa­vus­tus­ta tar­vi­taan Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:ssä­kin va­paa­eh­tois­ten työn am­ma­til­li­seen koor­di­noin­tiin ja jär­jes­tön toi­min­ta­e­del­ly­tys­ten tur­vaa­mi­seen.

Kaksosten päivä

Kak­sos­ten päi­vä 2.2. on Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:n lan­see­raa­ma juh­la­päi­vä, jota vie­te­tään nyt 16. ker­taa. Päi­vän tar­koi­tuk­se­na on nos­taa esiin mo­nik­ko­per­hei­den ja mo­nik­ko­si­sa­rus­ten kan­nal­ta tär­kei­tä ky­sy­myk­siä.

Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry:n kes­kei­set tie­do­tus­ka­na­vat päi­vään liit­ty­en ovat Fa­ce­book-si­vut Val­ta­kun­nal­li­nen Kak­sos­ten päi­vä ja Suo­men Mo­nik­ko­per­heet ry sekä Ins­tag­ram-tili Mo­nik­ko­per­heet.

3.3. vie­te­tään puo­les­taan val­ta­kun­nal­lis­ta Kol­mos­ten päi­vää.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
4.2. 16:41

Kaupungin valmiusryhmä kokoontuu kerran kuukaudessa

Uutiset
3.2. 10:20

Avarat tilat pääkadun varrella houkuttelivat

Uutiset
4.2. 09:56

Vapepa mukana lisäämässä varautumisen valmiutta

Uutiset
4.2. 19:28

Visuveden kyläkyselyyn 345 vastausta

Uutiset
3.2. 16:18

Killinkoski ja Vaskivesi retkeilijöiden kyläkeitaiksi

Uutiset
4.2. 13:34

Kaupunki mukaan maaperää koskevaan selvitys­hank­keeseen

Uutiset
4.2. 09:53

Kyläva­rau­tu­misilta Visuvedellä

Uutiset
31.1. 14:15

Liiken­ne­on­net­tomuus Makkaraojalla

Lukijalta
4.2. 12:13

Mielipide | Yhteisölliset, ikäystävälliset asuinalueet palvelevat kaikkia ikäryhmiä

Uutiset
5.2. 06:00

Maaseudulla varautuminen on itsestään selvää

Uutiset
31.1. 14:15

Liiken­ne­on­net­tomuus Makkaraojalla

Palstat
31.1. 07:00
Uutiset
3.2. 10:20

Avarat tilat pääkadun varrella houkuttelivat

Uutiset
31.1. 16:43

"Orkesterileirillä ei ole yhtään tylsää hetkeä”

Uutiset
28.1. 09:45

Talviclassic tuo lapsuudenkaverit yhteen kerran vuodessa

Uutiset
1.2. 16:00

Tavoitteena ammattimainen ja sujuva koneen käyttö

Uutiset
2.2. 06:00

Vertaistukea monikko­van­hemmille jo 30 vuotta

Uutiset
4.2. 16:41

Kaupungin valmiusryhmä kokoontuu kerran kuukaudessa

Uutiset
3.2. 16:18

Killinkoski ja Vaskivesi retkeilijöiden kyläkeitaiksi

Uutiset
30.1. 10:21

Eniten tarvitseville asiakkaille omalääkäri ja -hoitaja

Uutiset
31.1. 14:15

Liiken­ne­on­net­tomuus Makkaraojalla

Uutiset
11.1. 05:56

Martinkarhun tiloihin avataan nuorisotila Rundi

Uutiset
15.1. 12:05

Työtehtävän päättyminen on kova paikka

Uutiset
8.1. 09:31

Varasto­ra­ken­nuksessa syttyi tulipalo Asematiellä

Uutiset
28.1. 09:45

Talviclassic tuo lapsuudenkaverit yhteen kerran vuodessa

Palstat
27.1. 12:41
Lukijalta
23.1. 08:00

Mielipide | Keiturin Soten säästö­toi­men­piteet ja työntekijöiden arvostus

Uutiset
22.1. 06:00

Geriatrian poliklinikka lähti liikkeelle

Uutiset
21.1. 14:45

Adam on vuoden ensimmäinen virtolainen

Uutiset
17.1. 11:52

Pirkanmaan vasemmisto perui Hannu Tiaisen ehdokkuudet kevään vaaleissa

Näytä lisää